Butterfly Valve چیست و چگونه کار می کندو انواع آن کدام است؟ | kasrasaran

Butterfly Valve چیست و چگونه کار می کندو انواع آن کدام است؟ | kasrasaran

این نوع از شیر از وزن کم و قیمت پایینی نسبت به سایر مدل ها برخوردار است و قابلیت نصب به حالت عمودی و افقی در مسیر خط لوله را دارد. تعمیر و تعویض قطعات این شیر ویفری راحت بوده و قابلیت نصب عملگر الکتریکی، هیدرولیکی و پنوماتیکی روی آن وجود دارد. از معایب این نوع شیر این است که نمی ­تواند در انتهای خط لوله قرار بگیرد و حتماً باید در مسیر لوله جای گیرد. شیر پروانه ای به طور معمول از یک بدنه استوانه ای و فلنج دار تشکیل شده که دارای دیسک داخلی قابل چرخش است و به عنوان دستگاه تنظیم جریان سیال عمل می کند.

برای انتخاب متریال مناسب به جدول طبقه‌بندی ‌شیر پروانه‌ای بر اساس جنس بدنه، در همین نوشته مراجعه نمایید. با توجه به ویژگی ‌های خاص شیر پروانه‌ای، در بسیاری از صنایع به ‌عنوان یکی از اجزای مهم در سیستم ‌های خودکار و کنترلی به‌کار می‌ رود. یک شیر پروانه‌ای معمولی دارای یک بدنۀ مدور کوتاه، یک دیسک گرد،‌ شفت، ‌و نشیمن‌گاه‌های فلزی و نرم است.

از مزایای دیگر ولو پروانه ای UPVC گشتاور پایین جهت باز و بسته کردن آن هاست. شیرهای پروانه ای از لحاظ جنس ، نحوه اتصال و نوع عملگر یا محرک دسته بندی می شوند. هنگامی که دیسک فرم نشیمن‌گاه نرم را تغییر می‌دهد، آب‌بندی صورت می‌گیرد. در حین عملیات باز و بسته کردن شیر بین دیسک و نشیمن‌گاه اصطکاک به وجود می‌آید که از معایب نوع Zero offset به شمار می‌رود. شیر پروانه ای یک شیر چرخشی 90 درجه است که برای توقف، تنظیم و شروع جریان استفاده می شود. چرخش دسته 90 درجه باعث بسته شدن یا باز شدن کامل شیر می شود.

کاربردهای شیر پروانه ای

در این مدل شیرها همانند سایر شیرهای قبلی باز و بسته شدن شیر به وسیله یک اهرم فلکه‌ای انجام می‌شود. از آنجایی که در طراحی و ساخت این مدل شیرها از جوش دادن مستقیم استفاده می‌شود به راحتی می‌توان از آن‌ها در سیستم‌های پرفشار استفاده کرد. به طور کلی، یک شیرتوپی شامل یک توپ است که داخل آن یک روزنه بزرگ قرار داده شده است.

  • شما قبل از خرید شیرهای پروانه ای، باید اطلاعات ضروری در مورد انواع بدنه این شیرهای صنعتی و نوع محرک این شیرهای آشنا شوید تا بتوانید یکی از بهترین گزینه برای صنعت خود انتخاب کنید.
  • زمانی بیش از یک قطعه و یا اتصالات در قسمت بالا دست شیر پروانه‌ای وجود داشته باشد، در تعیین جهت شفت آن، قطعه مجاور و موقعیت مکانی آن نیز باید در نظر گرفته شود.
  • در دو طرف شی که سیت آن واقع شده است دارای فلنج می باشد که با پیچ و مهره متصل می شود.
  • شیرآلات بهداشتی و ساختمانی اهرمی پایه بلند روشویی توکار لاکچری برنجی با روکش کروم.
  • شیر لولایی پلاستیکی یا برنجی که مانع از برگشت سیال میشودبا قابلیت بازدید و سرویس از دریچه روی آن.

آلیاژهای نیکل برای شیرهایی استفاده می شوند که تحت شرایط سرویس بسیار سخت از لحاظ نوع سیال، دما و فشار قرار دارند. این آلیاژها به طور خاص برای کاربردهای بسیار خورنده مناسب هستند که می توانند لایه اکسیدی محافظ را در فولادهای گرید پایین‌تر‌ (مانند فولاد ضد زنگ) تخریب کنند. پراستفاده ترین آلیاژهای نیکل در ساخت شیرها Inconel, Incoloy, آن را بررسی کنید Hastelloy هستند. مهم ترین عیب آلیاژهای نیکل وزن زیاد و قیمت گران (چند برابر شیرهای فولادی ضدزنگ) آن ها است. شیر پروانه ای یا باترفلای ولو یکی از انواع شیرآلات چرخشی است که به دو صورت دستی و خودکار در بازار خرید و فروش می‌شود.

انواع شیر پروانه ای (Butterfly Valve) براساس نوع اتصال